Z NOTATNIKA STRAŻNIKA

001

Informacje i wskazówki na temat spalania odpadów

 Spalanie odpadów w teorii i praktyce

 

    Sezon grzewczy to okres, kiedy Straż Miejska Kalisza otrzymuje zgłoszenia od mieszkańców o zadymieniu okolic, czy wydobywającym się z kominów duszących dymów świadczących o możliwości spalania odpadów w przydomowych kotłowniach.

 

    Każdego roku Straż Miejska Kalisza przeprowadza ponad 200 kontroli. W zeszłym roku sami strażnicy z Zespołu ds. środowiska przeprowadzili 167 kontroli palenisk w przydomowych kotłowniach. W wyniku podejmowanych interwencji, czy samych kontroli gospodarstw, często okazuje się, że zadymienia są wynikiem niewłaściwego rozpalania, użycia zawilgoconego drewna, wykorzystania niskokalorycznego paliwa stałego lub spalania odpadów. Ważnym czynnikiem mającym istotny wpływ na sam proces spalania są przestarzałe bezklasowe piece, które zgodnie z obowiązującymi przepisami podlegają wymianie do końca 2023 roku.

 

    W okresie od 1 stycznia do 27 lutego 2023 roku Straż Miejska Kalisza przeprowadziła 85 kontroli źródeł ogrzewania. Funkcjonariusze w trakcie prowadzonych działań ujawnili nieprawidłowości w 19 przypadkach, gdzie w 9 nałożono mandat karny, w 7 przypadkach zastosowano pouczenie oraz skierowano 3 wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Kaliszu.

 

    Oprócz działań interwencyjnych czy kontrolnych Straż Miejska Kalisza pod koniec ubiegłego roku przeprowadziła wspólnie z przedstawicielem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu działania profilaktyczne z mieszkańcami naszego miasta oraz przedstawicielami rad osiedlowych dzieląc się wiedzą i doświadczeniami w zagadnieniach:

- Co składa się na smog oraz jego negatywne działanie na człowieka;

- Podstawy prawne dotyczące kontroli;

- Kto może przeprowadzać kontrolę przestrzegania uchwał antysmogowych;

- Jak wygląda przebieg kontroli;

- Jakie dokumenty należy przedstawić podczas kontroli dot. kotłów i opału;

- Kary za niestosowanie się do postanowień uchwały antysmogowej - kiedy są stosowane pouczenia, a kiedy MKK;

- Co się stanie kiedy odmawiamy przyjęcia MKK;

- Jak wygląda sytuacja, kiedy sprawa trafia do sądu (obciążenie kosztami);

- Kiedy pobiera się próbkę do badania i jakie są koszty ekspertyzy;

 

    Dużą rolę w zmniejszaniu emisji szkodliwych substancji dostających się do środowiska ma szeroko pojęta edukacja i trafienie z odpowiednią informacją do świadomości społeczeństwa - dlatego w dalszym ciągu realizowane są działania profilaktyczne.

 

bip

rolban

logo zatrzymania smogu2

nie

segre

rig

knm

puk

 

 

 

KONTAKT Z NAMI

62-800 KALISZ

ul. Krótka 5-7

tel: 627 654 450 lub 627 646 900

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

ELEKTRONICZNA SKRZYNKA PODAWCZA STRAŻY MIEJSKIEJ KALISZA /smkalisz/SkrytkaESP

PRZYDATNE STRONY